Güncel

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Asya piyasaları haftanın son işlem gününde alış ağırlıklı bir seyir izlemektedir. Japonya, Çin ve Güney Kore hisselerinde alıcılı, Hong Kong’da ise satıcılı bir seans görmekteyiz. Çinli mobil taksi uygulaması Didi’nin ABD borsasından çekilmek üzere adımlar atacağı ve Hong Kong’da listelenmeyi hedeflediğini açıklaması sonrasında Hong Kong’da işlem gören Çinli teknoloji şirketlerinin hisselerinde sert düşüşler oldu. ABD endeksleri günü pozitif tarafta kapatırken vadeli kontratlar yatay bir açılış fiyatlamakta. Küresel piyasalarda yeni varyant endişelerinden kaynaklı çalkantı devam etmekte. Bugün piyasaların gündeminde ABD’de tarım dışı istihdam artışı, işsizlik oranı ve saatlik kazançlar verileri öne çıkıyor. Yurt içinde TÜİK’in açıklayacağı Kasım ayı enflasyon rakamları takip edilecek. Tüketici fiyatları Ekim’de yıllık %19,89, aylık %2,39 artarken gıda ve alkolsüz içecekler grubundaki artış %27,41 ile üst sıradaki yerini korumuştu. Üretici tarafında fiyat artışı yıllık bazda %46,31, aylık %5,24 olarak gerçekleşmişti. Foreks anketinden çıkan medyan TÜFE beklentisi yıllık %20,71, aylık %3,00 artış olduğu yönünde bulunuyor.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri genelinde %1,0’in üzerinde düşüşler gerçekleşti. DAX Endeksi %1,35 oranında FTSE 100 Endeksi ise %0,55’lik düşüş kaydetti. EUR/USD paritesi sınırlı düşüşe karşın 1,13’ün üzerinde kalmayı başardı. Euro Bölgesi’nde ÜFE yıllık bazda %21,9 arttı. ABD tarafında ise Dow Jones Endeksi’nin %2,0’yi aşan yukarı yönlü hareketinin öncülüğünde artan endeksler pozitif görünüm ortaya koydu. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 2,7 baz puan artarak %1,45’in hemen altında işlem gördü. Brent Petrol %1,95’lik artış ile varil başına 70,2 USD oldu. Ons altın %0,65 oranında değer kaybetti ve 1.700 USD’nin altına geriledi.

BİST100 endeksi dün günü, %1,22’lik artış ile 1.880,06’a yükselerek kapattı. Paralel hareket eden USD/TRY ve EUR/TRY kurları %3,0’e varan oranlarda artış kaydetti. Ons altındaki geri çekilmeye karşın kur tarafından destek bulan gram altın ise 777 TL’de fiyatlandı. Yabancı yatırımcı geçen hafta 5 haftanın ardından ilk defa 65mn USD’lik hisse satışı gerçekleştirerek net satıcı oldu.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu