Güncel

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Asya piyasalarında haftanın son işlem gününde karışık bir seyir hâkim. Çin’de sorunlu gayrimenkul şirketi Evergrande kaynaklı düşük risk iştahı hisse piyasasını baskılamaya devam etmekte. Bu sabah gayrimenkul devinin hisselerinde kayıplar bir noktada %10’u aşarken, Şanghay Bileşik Endeksi hafif ekside seyretmekte. Japonya ile Hong Kong borsaları ise alıcılı seyretti. Çinli otoritelerin teknoloji ve casino gibi sektörler üzerinde oluşturduğu baskı Hang Seng Endeksi’nde bu hafta %6 civarında sert düşüşe neden oldu. ABD endekslerinin karışık bir seyirle kapatmasının ardından vadeliler bugün yataya yakın pozitif bir açılışı işaret etmektedir. Bugün küresel piyasalarda Euro Bölgesi Ağustos tüketici enflasyonuna ilişkin nihai rakamlar açıklanacak. ABD’de Michigan Tüketici Güven Endeksi takip edilecek. Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi yayınlanacak. Piyasa Katılımcıları Anketi piyasanın enflasyon beklentilerinin seyri açısından önem teşkil etmektedir. Ağustos 2021 anketinde cari yılsonu enflasyon beklentisi %15,64’ten %16,30’a yükselirken, TCMB’nin politika faizinde ay sonu beklentisi değişmeyerek %19 seviyesinde kalmıştı. USDTRY kuru tarafında yılsonu beklentisi 8,94 olarak gerçekleşti.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri değişen oranlarda yukarı yönlü hareketler kaydetti ve pozitif bir görünüm ortaya koydu. EUR/USD paritesi %0,50’ye varan düşüş ile yaklaşık son 20 günün en düşük kapanışını gerçekleştirdi. ABD tarafında ise endekslerde karışık bir görünüm oluştu. Dow Jones Endeksi’nde %0,18’lik düşüş, Nasdaq endeksinde ise %0,13’lük artış yaşandı. ABD’nin 10 yıllık tahvil getirisi 3,9 baz puan artış ile %1,34’e yükseldi. Dolar Endeksi (DXY), %0,35 oranında artarak 93 puanın hemen altında işlem gördü. Emtia tarafında, ons altın açıklanan verilerin de etkisiyle %2’nin üzerinde değer kaybına uğrayarak 1.750 USD’ye kadar geri çekildi. Brent petrol ise sınırlı artış ile 75,5 USD’nin üzerinde seyretti. ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre perakende satışlar Temmuz’daki %1,8’lik düşüş sonrası Ağustos’ta %0,7 arttı. ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre ülkedeki işsizlik maaşı başvuruları 11 Eylül’de sona eren haftada 20 bin artışla 332 bine yükseldi.

BİST100 Endeksi dün, kur kaynaklı baskının ve ABD endekslerindeki negatif açılışın etkisiyle %0,42 oranında düştü. USD/TRY kuru %1’in üzerinde artış ile 8,5 seviyesini aştı. EUR/TRY kuru ise paritedeki düşüşün etkisi ile görece daha sınırlı artış kaydetti. Gram altın, %1’den fazla değer kaybederek 480 TL’ye kadar geri çekildi. Dün açıklanan verilere göre TCMB’nin toplam rezervleri 10 Eylül haftasında 120,1mlr USD olarak kaydedildi. Böylelikle 2016 yılından bu yana ilk kez toplam rezervler 120mlr USD’yi aştı. Konut fiyat endeksine göre yıllık bazda konut fiyat artışı %31,05 oldu. Yabancı yatırımcı, 10 Eylül haftasında 281mn USD’lik net portföy girişiyle 26 Mart haftasından bu yana en büyük girişi gerçekleştirmiş oldu.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu