Güncel

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Hong Kong Hang Seng Endeksi haftaya %3’ün üzerinde düşüşle başlayarak Asya piyasalarındaki kayıplara öncülük etti. Çin’in sorunlu gayrimenkul geliştiricisi Evergrande kaynaklı satış baskısı devam ederken borç krizindeki şirketin hisse senetleri haftaya %14 düşüşle başladı. Pekin’in Hong Kong’da gayrimenkul şirketleri üzerindeki baskıyı artırabileceği yönünde çıkan haberlerin Asya piyasalarında risk iştahını azalttığını görmekteyiz. Çin, Japonya ve Güney Kore piyasaları tatil nedeniyle haftanın ilk iş gününde kapalı olacak. ABD endeks vadelileri düşüşle açılışı işaret etmektedir. Küresel piyasalarda bugün öne çıkan bir veri akışı bulunmamakta. Borsa İstanbul tarafında; küresel piyasalar haftaya satıcılı bir başlangıç yaparken BIST100 Endeksi’nin haftaya düşüşle başlayabileceğini düşünmekteyiz.

Piyasalarda Cuma Günü Ne Oldu?

Küresel piyasalarda Cuma günü Avrupa endeksleri, Dax endeksinin %1,03’lük düşüşü öncülüğünde negatif bir görünüm sergileyerek haftayı kapattı. EUR/USD paritesi %0,36 oranında düştü ve 1,172’li seviyelere geriledi. İngiltere’de perakende satışlar bir önceki aya göre %0,9 ile sürpriz biçimde 4. ayda da düştü. Böylece satışlar en az 1996’dan beri en uzun soluklu düşüş serisini kaydetti. ABD endekslerinde ise %1’e varan düşüş ortaya kondu. Nasdaq Bileşik ve S&P 500 endeksinde paralel oranda düşüş kaydedildi. ABD 10 yıllık tahvil getirileri 2,2 baz puan artarak %1,36’yı aştı. Dolar endeksi de (DXY) %0,34 oranında artarak 93,2’nin üzerine çıktı. Emtia tarafında ise ons altın sınırlı bir artış ile 1.755 USD’ye yükseldi. Brent petrol 5 işlem gününün ardından ilk defa %0,50’ye varan düşüş kaydetti ve 75,3 USD’ye geriledi. ABD’de Michigan Üniversitesi Tüketici Güveni Ağustos’taki 70,3 seviyesinden 71’e yükseldi ancak yine de 10 yılın en düşük seviyelerinde kalmaya devam etti. Ülkede tüketicilerin gelecek yıl için enflasyon beklentisi %4,7 ile 2008’den beri en yüksek seviyeye çıktı.

BİST 100 endeksi Cuma günü, %0,10’luk artış ile 1.419,43 seviyesine yükseldi ve küresel borsalardan pozitif ayrıştı. USD/TRY kuru %1,42’lik artış ile 8,65’in hemen altında işlem görürken EUR/TRY kuru %0,81 oranında arttı. Gram altın ise %1,50’den fazla artmasına karşın 480-490 TL arasındaki yatay hareketini sürdürmeye devam etti. TCMB’nin yayımladığı verilere göre, Temmuz ayında vadesi 1 yıl veya daha az kalmış dış borç stoku 168,7mlr USD düzeyinde gerçekleşti ve böylece dış borç stokunda 3,5 yılın en yüksek seviyesi kaydedildi. İngiltere, Türkiye’yi seyahat sonrası zorunlu otel karantinası gerektiren kırmızı listeden çıkardı. Ülke TSİ

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu