Güncel

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Küresel piyasalarda Çin’in sorunlu gayrimenkul şirketi Evergrande’in tetiklediği satışlar yavaşlarken bu sabah Asya’da karışık bir seyir görmekteyiz. Dün kapalı olan Japonya piyasalarında sert satışlar hâkim; Nikkei 225 Endeksi %1,82, Topix Endeksi %1,41 düştü. Dün %3’ten fazla düşen Hong Kong Hang Seng Endeksi bugün %0,51 geriledi. Çin piyasaları tatil nedeniyle henüz açılmadı. Pekin’in likidite krizindeki Evergrande’in kurtarılmasına yönelik adım atacağına ilişkin beklentiler zayıf. Ekonominin bütününe yönelik sistemik bir risk oluşturmadığı ya da diğer gayrimenkul geliştiricilerinin batmasına neden olacak bir etkisi olmadığı sürece müdahale geleceği düşünülmemekte. Dün ABD’de S&P500 Endeksi’nde %1,7 ile Mayıs’tan bu yana görülen en sert düşüş kaydedildi. Dow Jones Endeksi %1,78, Nasdaq Bileşik Endeksi %2,19 geriledi. Bugün Asya’daki satışların azalmasıyla birlikte ABD endeks vadelileri yükselişle açılışı işaret etmektedir. Bugün piyasalarda ABD Ağustos ayı inşaat izinleri ve konut başlangıçları takip edilecek. Ayrıca cari işlemler dengesi açıklanacak. Yurt içinde bugün yoğun bir veri akışı bulunmamaktadır. Borsa İstanbul’da; küresel piyasalardaki satışın ivme kaybetmesi ve endeks vadelilerindeki olumlu görünümün etkisiyle BIST100 Endeksi’nde yataya yakın pozitif bir açılış beklemekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Avrupa endeksleri haftaya, DAX Endeksi’nin %2,31’lik düşüşü öncülüğünde negatif bir görünüm ile başladı. EUR/USD paritesi sınırlı hareketler ile stabil kaldı. ABD tarafında ise endekslerde %1,50’yi aşan düşüşler görüldü. S&P 500 Endeksi gün içinde %2,9 kayıpla Ekim 2020’den bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Microsoft Corp, Alphabet Inc, Amazon Inc, Apple Inc, Facebook Inc ve Tesla Inc, S&P 500’deki en sert düşüş yaşayan şirketler arasındaydı. ABD 10 yıllık tahvil faizi 5,1 baz puanlık düşüşle %1,31’e geriledi. Dolar Endeksi (DXY) ise sınırlı oranda artarak 93,2 puanın üzerindeki seyrini korudu. Emtia tarafında ons altın 1.760 USD’yi aştı. Brent petrol ise %1,50’den fazla değer kaybına uğrayarak 74 USD’ye kadar geri çekildi.

BİST100 Endeksi dün günü %1,94 oranında düşüşle 1.391,91 seviyesinde tamamladı. Endeks küresel borsalara paralel bir görünüm ortaya koydu. USD/TRY ve EUR/TRY kurları paralel bir şekilde %0,25’den fazla arttı. USD/TRY, yatırımcıların Fed ve TCMB’nin faiz kararına odaklanması ve risk iştahındaki düşüşle beraber iki aydan sonra ilk defa 8,70 seviyesini gördü. Gram altın ise hem kur hem de ons altından bulduğu destek ile yaklaşık son 1,5 ayın en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Tarımsal girdi fiyat endeksi Temmuz’da aylık bazda %1,98 artarken, yıllık bazda %29,38 yükseldi. Böylece, Ocak 2016’da başlatılan endeks, tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Yurt dışı üretici fiyat endeksi Ağustos’ta yıllık %30,81 artış kaydetti. Türkiye’nin yurt dışı varlıkları ile yükümlülüklerinin farkı olarak tanımlanan net uluslararası yatırım pozisyonu açığı, Temmuz’da 290mlr USD düzeyinde gerçekleşti ve yıl sonuna kıyasla geriledi.

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu