Güncel

Günlük strateji bulteni

Bugün Ne Bekliyoruz?

ABD endekslerinin günü yükselişle tamamlamasının ardından Asya hisse senedi piyasalarında satışların devam ettiğini görmekteyiz. Düşüşe öncülük eden Japonya’da Nikkei 225 Endeksi’nde kayıplar %2’ye yaklaşırken, Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,58 ekside seyretmekte. Güney Kore ve Tayvan’da da satıcılı seyir hâkim. Çin piyasalarında bayram tatili cuma gününe kadar devam edecek. Enflasyon ve büyüme endişelerini tetikleyen enerji maliyetlerindeki yükselişin piyasalar üzerindeki baskısı sürüyor. Küresel merkez bankalarının destekleyici para politikalarını azaltmaları risk iştahını sınırlayan diğer bir unsur olmaya devam etmekte. Bu yönde aksiyon alan son merkez bankası Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) oldu; RBNZ bugün politika faizinde artırıma giderek pandemi sonrasında borçlanma maliyetlerini yükselten ilk gelişmiş ülke merkez bankaları arasında yerini aldı. Bu sabah Dolar Endeksi (DXY) 94 puanın üzerinde güçlü seyrini korumakta; ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yeniden %1,50’i aşmasının ardından hem 10 yıllıklar hem de 30 yıllıkların faizi haziran ayından bu yana en yüksek seviyelerde seyrediyor. Bugün veri takvimi tarafında Almanya’da fabrika siparişleri, Euro Bölgesi’nde perakende satışlar ve ABD’de ADP özel sektör istihdam verisi takip edilecek. Temmuz ve Ağustos ayılarında beklentinin oldukça altında gelen ADP istihdam artışı cuma günü yayınlanacak istihdam raporunun öncü göstergesi olması açısından önem taşımaktadır. Zira tarım dışı istihdam artışı, Fed varlık alımlarını azaltılmaya yaklaşırken takip edilecek son önemli verilerden biri olacak. Yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmamakta. Borsa İstanbul tarafında; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Eylül ayı para politikası toplantısı sonrasında yön arayışı devam etmektedir. BIST100 Endeksi’nde yurt dışı piyasalardaki düşük risk iştahına paralel olarak yataya yakın satıcılı bir açılış beklemekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endekslerinde %2,0’ye varan yukarı yönlü hareketler kaydedilerek pozitif görünüm sergilendi. Euro Stoxx 50 endeksi %1,73 oranında arttı. EUR/USD paritesi %0,21’lik düşüş ile 1,16 seviyesinin hemen altında işlem gördü. Euro Bölgesi’nde 13 yılın zirvesine çıkan enflasyon, hizmet sektörü göstergelerini de olumsuz etkiledi. Bölgede Eylül ayına ilişkin hizmet PMI verisi 56,4’e düştü. ABD endekslerinde ise Nasdaq endeksinin %1,25’lik artışı öncülüğünde pozitif görünüm oluştu. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 5,3 baz puanlık artış ile yeniden %1,53 seviyesinin üzerine çıktı. Dolar endeksi (DXY), %0,22 oranında arttı ve 94’ün hemen altında kaldı. Ons altın, %0,50’den fazla değer kaybederek 1.760 USD’nin altına geriledi. Brent petrol ise OPEC+’ın petrol üretimi kararının ardından yükselmeye devam etti ve gün içinde 83,11 USD seviyesi görüldü. ABD’de hizmet sektörüne ilişkin en önemli gösterge olarak kabul edilen ISM hizmet endeksi Eylül’de 61,7’den 61,9’a yükseldi. Ülkede dış ticaret açığı Ağustos ayında tüketim ürünleri ithalatının katkısıyla 73,3mlr USD ile rekor seviyeye yükseldi. Temmuz ayı için 70,1mlr USD dış ticaret açığı açıklanmıştı.

BİST100 endeksi dün günü, küresel borsalardan %0,19 oranında düşüş ile negatif ayrışarak kapattı. USD/TRY kuru %0,30 oranında artarak 8,87 seviyesinde fiyatlandı. EUR/TRY kuru ise paritedeki düşüşün etkisiyle yatay seyretti. Gram altın, ons altındaki değer kaybının etkisiyle %0,40 oranında düştü ve 501 TL’de işlem gördü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, tüketici enflasyonunda enerji maliyetlerinin etkilerine dikkat çekerken, faiz indirim gerekçesi olarak öne sürdüğü çekirdek enflasyonda ise Eylül ayında yüksek seviyelerin korunduğunu belirtti.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu