Güncel

Oltaya 2,5 metrelik köpek balığı takıldı

MEHMET BAYER – 04.10.2021 – HİBYA – Çanakkale Boğazı’nda avlanan bir balıkçının oltasına yaklaşık 2,5 metre uzunluğunda köpek balığı takıldı.

Kentte uzun yıllar balıkçılık yapan Hakan Karakaş, 6 metrelik ”Karakaş” adlı teknesiyle  Çanakkale Boğazı’na açıldı.

Sinarit balığı avlamada yem olarak kalamar kullanan Karakaş, oltasını Havuzlar mevkiinde denize bıraktı.

Bir süre sonra ağırlık hissettiği oltasını çekmeye başlayan Karakaş, sinarit yerine boyu yaklaşık 2,5 metreyi bulan köpek balığını görünce gözlerine inanamadı.

Oltasını köpek balığının ağzından kurtarabilmek için yarım saat uğraş veren Karakaş’ın bu mücadelesi, yakınlarında avlanan bir başka balıkçı arkadaşı tarafından görüntülendi.

Hakan Karakaş, HİBYA’ya yaptığı açıklamada, güç de olsa oltayı ağzından çıkarmaya başardığı balığı doğal ortamına saldığına işaret ederek, ”Yaklaşık 30 yıldır ava çıkarım. Bu tür olaylar Çanakkale Boğazı’nda nadir yaşanır. Bir kez daha başıma böyle bir şey gelmişti. Köpek balıklarını, ait oldukları sulara bırakmak bana daha uygun göründü. Ekolojide her canlının yaşam hakkı var. Ben de ona saygı gösterip, balığı serbest bıraktım. Zaten köpek balıkları da deniz yaşamında önemli görevler üstleniyor. Eminim her bilinçli balıkçı aynı davranışı gösterirdi.” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu