Güncel

Piyasa stratejisi

Bugün Ne Bekliyoruz? 

ABD’den gelecek yoğun veri akışı ve Fed’in son para politikası toplantısına ilişkin tutanaklar öncesinde bu sabah Asya piyasaları karışık bir seyir izlemektedir. Çin ve Hong Kong’da işlem gören hisse senetlerinde alıcılar güçlü iken Japonya endekslerinde sert satışların hâkim olduğunu görmekteyiz. Güney Kore ve Tayvan hisse endeksleri de güne satıcılı başladı. Bugün küresel piyasalarda ABD’de 3Ç21 öncü büyüme verisi, Ekim ayı PCE Fiyat Endeksi, bu ayki Michigan Tüketici Güven Endeksi ve geçen aya ilişkin yeni konut satışları verileri takip edilecek. Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olmasından dolayı yakından izlenen PCE fiyat endeksi Eylül’de yıllık %4,4 artışla otuz yılın en güçlü yükselişini gerçekleştirmişti. Bugün açıklanacak Michigan Tüketici Güven Endeksi piyasalarda giderek artan enflasyon endişelerinin tüketici tarafına nasıl yansıdığına ilişkin fikir verecek. Endeks Kasım başında on yılın en düşük seviyesini işaret etmişti. Fed tutanakları tarafında; Kasım toplantısı Fed’in pandemi kaynaklı parasal teşvikleri azaltmaya başlama kararı vermesinden dolayı ek önem taşımakta. Zira toplantının ardından istihdam piyasası ve enflasyon göstergelerinde meydana gelen ısınma dikkate alındığında, bugün yayınlanacak tutanaklarda varlık alımlarının daha hızlı azaltılmasına ilişkin tartışmaların ön plana çıkabileceğini düşünmekteyiz. Yurt içinde Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) ve Kapasite Kullanım Oranı (KKO) verileri takip edilecek. RKGE ve mevsim etkisinden arındırılmış endeks geçen ay gerilemişti. Borsa İstanbul tarafında BIST100 Endeksi’nde TL bazında yirmi altı gündür süren yükseliş serisinin devam etmesini beklemekteyiz. Teknik olarak 1.755 puan seviyesindeki 5 günlük AO desteğinin korunması yükselişin devamı açısından önem taşımaktadır. Endeks USD bazında incelendiğinde USDTRY kurundaki yukarı yönlü sert hareketlerin etkisiyle gerilediği görülmektedir. Düşüşün devam etmesi halinde 1,36-1,27 cent seviyeleri önemli destekler olarak takip edilebilir.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri genelinde %1,0’den fazla düşüş kaydedilerek negatif görünüm ortaya kondu. DAX Endeksi %1,11 oranında düşerken bölgeden pozitif ayrışan FTSE 100 Endeksi ise %0,15’lik artış yaşadı. EUR/USD paritesi yatay alıcılı olarak 1,125 seviyesinde stabil kaldı. Euro Bölgesi’ne ilişkin öncü PMI verileri pozitif gerçekleşti. Hizmet PMI verisi Kasım’da 54,4’ten 56,6’ya, imalat PMI verisi de 58,3’ten 58,6’ya yükseldi. Bileşik PMI Ekim’deki 54,2’den 55,8’e çıktı. ABD tarafında endekslerde karışık görünüm hâkim oldu. Dow Jones Endeksi %0,55 artarken Nasdaq Bileşik Endeksi benzer oranda düşüş yaşadı. S&P 500 Endeksi ise yatay alıcılı idi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 5,8 baz puan artarak yaklaşık bir ay sonra yeniden %1,68’li seviyelere ulaştı. Brent Petrol %3,0’ten fazla arttı ve varil başına 82,5 USD’ye kadar yükseldi. Ons altın %1,0’e yakın değer kaybederek 1.790 USD’ye kadar geriledi.

BİST100 endeksi günü, %1,66 artışla 1.784,56 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek kapanışını yaptı. Ayrıca Endeks, gün içinde 1.791,82 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. USD/TRY kuru, %18 yükselişle 13 seviyesini aşarak rekor tazeledi. EUR/TRY de 15 seviyesine çıktı. Gram altın, USD/TRY’deki yükselişle beraber rekor tazeleyerek 770 TL’nin üzerini gördü. Böylelikle yıl başından bu yana gram altında yükseliş %60’ı aştı.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu