Dünya

Sebze tohumu satışları patladı, Çinli gençler “kentli çiftçi” modası başlattı

Popüler e-ticaret platformu Tmall’in ana şirketi olan Alibaba tarafından yayımlanan “Balkon Tarımı” raporuna göre, bu yılın ilk çeyreğinde Tmall’da sebze tohumları satışı geçen yılın aynı dönemine göre iki katına çıktı. Rapora göre balkon tarımının en popüler olduğu yerler, Shanghai, Dongguan, Beijing, Suzhou ve Guangzhou gibi büyük şehirler. Balkonda sebze yetiştiren insanların çoğu 20-30 yaşları arasında. 

Tmall’da taze çiçek ve sebze satışından sorumlu bir yetkili, şu ana kadar bu gruptaki müşterilerin tohum, gübre ve toprak, otomatik yetiştirme makinelerine yönelik talebinin 10 milyar yuanlık bir pazar yarattığını, bir aceminin bile sadece bir düğmeye basarak şehirli bir çiftçi haline gelebildiğini söyledi.

Balkonda sebze yetiştirmenin asıl amacı artık sadece tasarruf değil. Çin Tarım Üniversitesi Ulusal Tarım Araştırma Merkezi Başkanı Han Yijun, balkonlarda sebze yetiştirmenin bir yaşam tarzı haline geldiğini söyledi. Çocuklar için balkon bahçeciliği, salgın döneminde doğanın tadını çıkarmanın bir yoludur ve sorumluluk duygularını beslemelerine yardımcı olur.

 Ayrıca yetiştiricilerin rengarenk domateslerinin fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmalarının veya grup sohbetlerinde tohumlar ve yetiştirme konusunda deneyimlerini paylaşmalarının sosyal değeri de var. Shandong eyaletindeki büyük bir sebze yetiştirme bölgesinden meyve ve sebze tohumları satmak için Tmall’da çevrimiçi dükkân açan Zhao Haiping, tatlı mısır ve Japon kabak çekirdeğinin en çok satanlar arasında olduğunu söyledi.
 
Zhao, “Şehirlerde sebze yetiştiren gençler e-ticaret platformlarından daha kaliteli ve modern tarımın ihtiyaçlarını karşılayabilen tohumlar satın alabilirler” diye konuştu. Tarlalarda yetiştirilen tohumlarla karşılaştırıldığında, balkonda yetiştirilenler tohumlar daha çeşitlidir, yetiştirilmek için daha kolaydır; daha küçük paketlerle satılır, çevreye daha uygun.
 

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu