Spor

Tenis Nedir? Nasıl Oynanır?

Tenis raketi, tenis maçı için en önemli ekipmandır. Tenis sporu dünya çapında geçerliliği olan olimpik sporlardan birisidir. Tenis iki kişi ya da ikişer kişilik kümeler halinde oynanır. Tenis oynayan şahıslar ellerindeki raketlerin desteği ile lastik bir topu karşıdaki yarışmacının kortuna atmaya çalışırlar, kaideler içinde en çok sayıyı toplayan şahıs ya da ekip oyunun kazananı olur.

Tenis Kortu Ölçüleri Nedir?

Ustaca tasarımı yapılmış olan tenis kortları dikdörtgen şeklindedir, 10,97 eninde ve 23,77 boyundadır. Tenis kortu 1,07 metre boyu ile 2 tane direğin yüzeyinden geçmekte olan ağ ile ortadan ayrılmaktadır. Ortasında bulunan ağın gergin olması önemlidir, ağın içinden topun geçememesi için sık dokunmuş olması da gerekir.

Tenis Nasıl Oynanır?

Tenis, iki kişi veya ikişer kişilik kümeler halinde oynanır. Tenis oynayan kişiler ellerinde var olan Wilson tenis raketi ile lastik olan bir topu karşıdaki yarışmacının kortuna atmaya çalışırlar, kaideler içinde en çok sayıyı toplayan şahıs ya da ekip oyunun kazananı olur.

Tenis Sporunda Puan

Top karşıda bulunan yarışmacının kortuna atıldıktan sonra;

  • Karşıda bulunan yarışmacı topa vurmadan top kortun içinde 1’den daha fazla sekerse,
  • Karşıda bulunan yarışmacı topa vurmazsa,
  • Karşıda bulunan yarışmacı topa vurur ve fileye çarpıp kendi kortuna düşerse,
  • Karşıda bulunan yarışmacı topa vurduğu halde kort dışına çıkarsa,
  • Karşıda bulunan yarışmacı topa vurduğunda top bedenine değerse,
  • Karşıda bulunan yarışmacı topa vurduğunda raketine birden daha fazla değerse,
  • Karşıda bulunan yarışmacı topa vurduğundan raketi fileyi geçerse sayı kaybı yaşanır.

Tenis Maçı

Tenis 3 setlik ve 5 setlik müsabakalar halinde oynanır, 3 setlik müsabakalarda 2 tanesini alan, 5 setlik müsabakalarda 3 tanesini alan oyuncu müsabakayı kazanır. Tenis müsabakası 0-0 olarak başlar, yarışmacılardan birisinin ilk aldığı sayı 15, ikinci aldığı sayı 30, üçüncü aldığı sayı 40 olarak hesaplanır. Yarışmacılardan herhangi bir tanesi dördüncü sayısını aldığında herhangi bir taraf iki ya da daha çok sayı aldığında oyun kazanılmış olur. Yarışmacılardan bir tanesi üçüncü sayıya kadar gelir ve karşıdaki yarışmacı da aynı sayıya gelirse müsabaka berabere kalır.

Servis Atışları

Tenis müsabakası yarışmacılardan bir tanesinin servisi atması ile başlamaktadır, servisin atışı ise sıra ile mütekabil olarak yer değiştirmektedir. Servisi atan yarışmacı atını belirlenmiş olan çizginin arka kısmında yapmalıdır.Formun ÜstüFormun Altı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu