Dünya

TikTok’un kurucusu Zhang, Çin’in en zengin ikinci kişisi oldu

Çin’in milyarder listesine neredeyse her gün yeni bir zengin katılıyor. Shanghai’de yayınlanan Hurun dergisinin haberine göre, dolar milyarderlerinin sayısı geçen yıl 307 kişi artarak 1185’e çıktı. Dünyanın ikinci büyük ekonomisi bünyesinde bugün, 10 yıl öncesine kıyasla beş kat fazla dolar milyarderi var. 
 
En zengin Çinli olan 67 yaşındaki maden suyu şirketi sahibi Zhong Shanshan 60,6 milyar dolarlık bir servete sahip. Şu anda ikinci sırada ise 52,8 milyar dolar ile Tiktok video platformunun kurucusu Zhang Yiming bulunuyor. Onu, 47,4 milyar dolarlık servetiyle, otomobil aküsü imalatçı CATL firması sahibi olan 53 yaşındaki Zeng Yuqun izliyor. İnternet devi Tencent’in patronu Pony Ma (50) dördüncü sıraya geriledi. Alibaba’nın kurucusu Jack Ma (57) da beşinci sırada yer alıyor.
 
Çin’de yaşanan gayrimenkul sektörü sorunları nedeniyle ilk kez bu sektörden hiç kimse ilk 10 arasında yer almıyor. Konut sektörü devlerinden Evergrande’nin  2017’de liste başı olan patronu Xu Jiayin bu kez 11,3 milyar dolarla gerilere düşmüş görünüyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu