Güncel

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi gerçekleşiyor

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi başladı.

Açılış konuşmasını Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği, Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Öztop yaptı. Öztop kongrenin ana temasını ‘Yeniden Birlikteyiz’ olarak belirlediklerini ifade etti. Öztop, konuşmasında, “Birliğimizin nihai hedefi ülkemize hizmet etmek. Günümüzde yeni nesil girişimcilik rekabeti yeniden şekillendiriyor. Kongre kapsamında sosyal sorumluluk projesinede destek olduk.” sözlerine yer verdi.

Borsa İstanbul A.Ş., Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi / İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş., Yönetim Kurulu Başkan Vekili Korkmaz Ergun, Borsa İstanbul olarak tüm hizmetlerini kesintisiz sunmaya devam ettiklerini ve zirveyi yöneten herkese teşekkürlerini iletti.

Sermaye Piyasaları Kurulu, Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Son iki yılda toplam yatırımcı sayısı iki katına çıktı. bu durum gelecek açısından umut vaad etmektedir. Bu yüzden piyasanın ihtiyaçlarını yakından takip etmek ve sık sık öz eleştiri yapmak piyasanın yararına olacaktır. Denetim ve gözetim faaliyetlerimizi özellikle yerine getirmeye çalışıyoruz.”

Enflasyonda kararlılıklarını net olarak gösterdiklerini ifade eden Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kongrede şunları aktardı:

“Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) son 20 yıldır önemli bir görevi ihva ediyor. Dünya genelinde milyonlarca iş kaybı oldu. Salgının en kötü dönemlerinin geride bırakmış olabiliriz ancak, son gelişmeler salgınla yaşayacağımızı gösteriyor. Salgın sürecinde uyguladığımız kamu maliye politikaları Türkiye ekonomisini pozitif ayrıştırmıştır. Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak enflasyonla kararlığımızı çok net gösteriyoruz. Enflasyon cephesindeyse, maalesef arzuladığımız seviyede değiliz. Hedeflediğimiz büyümeyi sürekli kılmanın ön koşulu fiyat istikrarından geçiyor. Şirketlerimiz erken aşama dönemlerinden olgunluk dönemine varıncaya dek sermaye piyasalarından yararlanabilmelidir. Bu yılın gündemi hiç şüphesiz halka arzlar oldu.

Türkiye olarak artık bu piyasanın aktif bir oyuncusu olmak istiyoruz. Bunlara ek olarak ülkemizde sürdürülebilir bankacılık sektörünün yenilenmesi içinde çalışmalara başladık. 2021 sonuna kadar hazırlanacak. Borsda İstanbul işlem hacmi sıralamasında oldukça iyi bir konumda. Ancak burada temel sorun ortalama pay elde tutma sürelerinin yer yatırımcılarda 18 güne kadar düşmüş olmasıdır.”

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu