Güncel

Yüksek kur ve enflasyon temelli ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrasında ekonomi ile ilgili önemli mesajlar verdi. Faiz, kur ve enflasyon ile ilgili değerlendirmeler bundan sonraki ekonominin yeni temellerini gösterir nitelikteydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizin sebep ve enflasyonun netice olduğunu bir kez daha tekrarladı, faiz seviyesinin ülkenin ihtiyaçlarına göre belirlenmesi gerektiğini söyledi. Enflasyonun ancak kapalı ekonomilerde parasal daralmalar ile çözüleceğini, Türkiye’nin artık yüksek faiz-düşük kur döngüsünden çıkması gerektiğini vurguladı. Kurda yaşanan yükselişin; yatırım, üretim ve istihdamı olumsuz etkilemeyeceği gibi artacak rekabet gücüne bağlı olarak olumlu etkileyeceğini savundu. Düşük faiz ve buna bağlı olarak yüksek kur ile enflasyon üzerine bir ekonomik temel inşa ediliyor. TCMB’nin faiz indirimlerini bu yeni ekonomi temeller üzerine değerlendirmemiz gerekmektedir. TCMB’nin bu ekonomik temeller üzerinde faiz artırması mümkün görülmediği gibi 2022’de yeni faiz indirimleri gelebileceği anlaşılabilir. Nominal olarak yüksek enflasyonda tüm varlık fiyatlarında artışlar görülebilir, yatırımcılar reel getiri arayışında yüksek getirili ve riskli varlıklara yönelimi tercih edecektir.

Dolar/TL’de rekorlar devam ediyor. ABD Başkanı Biden sürpriz yapmadı ve FED Başkanı olarak Powell ile devam edeceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine sonrasında yaptığı açıklamalar ve Powell’ın FED Başkan’ı olarak göreve devam edecek olması kuru 11.47 seviyesine taşıdı. 11.37 gün içi destek, 11.60 ve 12.00 direnç seviyeleridir.

BIST100’de söz küçüklerin. Cuma günü %2.2 yükselen BIST100 dışı hisseler, dünde %2.99 yükseldi. Endeks dışı hisselerde işlem hacmi, Nisan ayından bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti. TCMB Ekim ayı faiz indirimi, bankalar ve holdinglerde yükselişi ateşlemişti, Kasım  ayı faiz indirimi ise endeks dışı hisseleri ateşlemiş oldu. Şükran günü olduğu bu haftada endeks dışı hisselere ilgi sürebilir. 1736 ve 1720 gün içi destek, 1760 ve 1789 gün içi direnç noktalarıdır.

Aralık vadeli BIST30 kontratı. Son bir haftadır yaşanan sıkışmanın sonuna gelindi. Kırmızı ortalama ve yükselen kanal 1917’den yükselmeye devam ediyor ama son bir haftadır 1955 geçilemiyor. Bu sıkışma, yükselen trend içerisinde devam formasyonu olarak görülen yükselen üçgen formasyonuna dönüştü. 1955 direnci kırılması durumunda formasyonun hedefi 2050 olacaktır. Sıkışma 1917 desteğinin kırılması ile sonuçlanırsa 1870-1850 desteklerine gerileyerek yatay trend içerisine dönülecektir.

Aralık vadeli Dolar/TL.  Seans içi ortalamaların üzerinde devam eden yükseliş ile birlikte 11.50’de bulunan Fibonacci direnci bugün kırılabilir. Kurda realizasyonların sınırlı kalması, güçlü talebin etkisi ile 11.50 direncinin geçilip 11.725 direncine kısa vadede yönelim görebiliriz.

Kaynak: ÜNLÜ & Co
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu