Güncel

Yurtiçi piyasalar

Yurtdışında enerji ve emtia fiyatlarının enflasyon beklentilerini yukarı, büyüme beklentilerini aşağı yönde tetikliyor olması varlık fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, içeride ise önümüzdeki hafta gerçekleşecek TCMB faiz toplantısı öncesinde 3 piyasa kurulu üyesinin görevden alınması algıyı negatif yönde etkiliyor.

Bugün içeride TCMB’deki görev değişikliğinin yansımaları izlenirken. ABD’de ise haftalık işsizlik başvuruları saat 15:30’da takip edilecek. Bilançolarda sırada Bank of America, Morgan Stanley ve Citigroup var.

Orta vadeli trend desteğinde sağlanan tutunmanın ardından ilk hedef bölgemiz olan 1418 seviyesine yönelen endeksin söz konusu seviye etrafında tutunma çabası devam ediyor. Trend takip eden modelimiz de bu aşamada TUT konumunda kalmaya devam ediyor.

Öne çıkan haberler

 

Önümüzdeki hafta yapılacak toplantı öncesinde Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre yedi para piyasası kurulu üyesinden, üçü görevden alındı.  Boşalan Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı koltuğunu, BDDK Başkan Yardımcısı Taha Çakmak devraldı. Para Politikası Üyeliğine ise Prof. Dr. Yusuf Tuna atandı. Karar Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TCMB Başkanı Kavcıoğlu ile Çankaya Köşkü’ndeki görüşmenin hemen ardından alındı.

 

Kararın ardından döviz piyasasında TL’nin değer kaybı hızlandı. Dolar, Türk Lirası karşısında Asya seansında 9,1880’den işlem gördü. 10 yıllık tahvilin getirisi ise dün günü yüzde 19,44 ile Mart’taki zirvesine yakın bir seviyede kapatmıştı. 5 yıllık kredi risk primimizin kapanışı ise Terminal’de 442 olarak görünüyor.

 

21-22 Eylül’de düzenlenen FOMC toplantısına ilişkin tutanaklar yayımlandı. Tutanaklarda, varlık alımlarının kademeli azaltılmasının Kasım veya Aralık ortasında başlayabileceği belirtilirken, varlık alımlarının kademeli azaltılmasının 2022’nin ortalarında da bitmesi gerektiği vurgulandı.

 

Tutanaklardan önce ABD’de TÜFE verisi takip edildi. Rakam beklentilerin üzerinde yüzde 5,4. Detaylar incelendiğinde enflasyonun tahmin edilenden daha uzun süre yüksek kalabileceği görüldü.

 

Sabah saatlerinde ise Çin’de enflasyon rakamları takip edildi. Tüketici fiyatları ile üretici fiyatları arasındaki ayrışma devam etti. Maliyet baskısının tüketici fiyatlarına yansımaması Çin Merkez Bankası’nın işini kolaylaştırıyor.

 

Dolar endeksi güne 94 seviyesinde düne göre zayıf konumda başlıyor. Altın ise 1.896 ile 15 Eylül’den bu yana en yüksek seviyede.

 

Bugün içeride TCMB’deki görev değişikliğinin yansımalarının yanı sıra haftalık para ve menkul istatistikleri takip edilecek. ABD’de ise haftalık işsizlik başvuruları saat 15:30’da takip edilecek. Bilançolarda sırada Bank of America, Morgan Stanley ve Citigroup var.

 

XU100 Teknik görünüm

 

1400-1408 bandında tutunma çabası önem kazanmış durumda

Orta vadeli trend desteğinde sağlanan tutunmanın ardından ilk hedef bölgemiz olan 1418 seviyesine yönelen endeksin söz konusu seviye etrafında tutunma çabası devam ediyor. Trend takip eden modelimiz de bu aşamada TUT konumunda kalmaya devam ediyor.

Dün güne 1418 seviyelerinden başlayan endeks günün ilk yarsında 1432 seviyelerine kadar yükselse de, son dönemin alışkanlığı haline gelen gün sonu satış baskısıyla günü 3 puanlık kayıpla1416 seviyesinden tamamladı. Dünkü zayıf kapanış sonrası endeksin kısa vadede 1400-1408 destek bölgesini güçlendirmek üzere hareket edeceğini düşünüyoruz. 1428 ve 1432 kısa vadeli dirençler konumunda

Mevcut kısa vadeli pozisyonlar 1400 seviyesi üzerinde kalındıkça korunabilir. Yeni alım için 1400-1408 bandına dönüş ya da 1418 üzerinde saatlik kapanışlar beklenebilir.

Kaynak Işık Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu